Edzre tmadt
me, a legfrissebb eset. A Kozrmisleny 12 vesekbl ll csapata a Nagykanizsval mrkztt, s a tallkoz utn egy szl a hazaiak edzjnek esett. „Kt szl lpett hozznk az ltzfolyosn – emlkezett vissza Jelena Richrd, a kozrmislenyiek szakvezetje, aki ppen az ellenfl edzjvel beszlgetett. – Az vs alatt jtszott mrkzsrl akartak vitatkozni. Sz szt kvetett, majd az egyik mregbe gurult, s nekem ugrott. Megprblt tni, de az ellenfl edzje s a szlk lefogtk. Nem a tmads a gond, hanem az, hogy a gyerekek eltt trtnt.” A srtett a rendrsghez fordult, hiszen a tmadsban eltrt a mobiltelefonja s a szemvege, gy csaknem szzezer forintos kra keletkezett.
A hangulat a rgi idk (grund) focijt idzi: a mfves plya krnyke kamasz fik morajtl hangos. A korltoknl maroknyi nzsereg verbuvldik, az emberek nemcsak bmszkodnak, szurkolnak is. Figyelik a jtkot, felszisszennek, amikor az alacsony termet 6-osnl megakad a labda. Kapja is az ukzt a jtsztrsaktl:
„Passz, passz!” – de nem hallgat rjuk. A magnszm vget is r, amint nemes egyszersggel leszerelik. Erre egy kzpkor hlgy, tettl talpig felkszerezve, tlcsrt csinl a kezbl, s a flplyig „tovbbtja” drgedelmeit: „Nem elg, hogy gyetlen vagy, mg sket is!”
A kis 6-os ezt mr meghallja – merte volna nem. Szttrja a karjt, leszegett fejjel fut; rvidesen kocogsra veszi, szemernyi nbizalom nlkl.
Elvette a kedvt a jtktl a „vilgg” krtlt kritika – desanyja kritikja.
Rossz, ha a gyereket a megfelelsi vgy hajtja
„A jelensg hiteles krkpet fest a honi labdargs llapotrl” – szgezte le a trtnet hallatn Jakab Elek, a Gyri ETO korbbi utnptls-igazgatja. Hiszen mit ltunk-hallunk? Szlk garmadjt a plya szln, mikzben verblis, st nemegyszer fizikai tmadst indtanak a magyar labdargs jvje, a gyermekek – olykor sajt gyermekeik! – ellen. Ezek az emberek nem is sejtik, mennyire kros a jelenltk.
„Amg nem tudatosul a hazai futballkzeg szerepliben, az edzkben, vezetkben, jtkosokban s, igen, mg a szlkben is, hogy mi a helyes magatarts, addig ezek a ksr jelensgek bizony mindennaposak lesznek” – fest bors kpet Jakab Elek.
Nehz azonban mit kezdeni azzal az apukval (anyukval…), aki a meg nem valsult lmait gyermeke vlt vagy vals sikereiben ltja beteljeslni.
„A kzvlekedssel ellenttben ez egyltaln nem gond – hangslyozta Balassa Levente pszicholgus, letegyenslytancsad. – St teljesen normlis, egszen addig, amg a szl nem esik tlzsokba. gy kell egyengetni a gyermek tjt, hogy kzben megtallja a jtkban a sajt rmt. Ha a serdl korig nem alakul ki a bels motivci, akkor ntudatlanul is a megfelels vgya vezrli. Ilyenkor csak azrt ltogatja az edzseket, mert fl, hogy msklnben elveszti szlei szeretett.”
m a fit kritizl desanya pldja is mutatja: nem egyszer kzben a realitsok talajn maradni. Hajlamosak vagyunk szlssgekben gondolkodni – s gy is viselkedni. Vagy tlsgosan dicsrjk a gyermeket („Meglsd, sztr leszel!”), vagy ppen agyonkritizljuk („Ne lgy mr ilyen bna!”)
Egyik sem idelis, hiszen cskkenti annak eslyt, hogy egszsges nkp alakuljon ki a fiatal labdargban. Nem vletlen, hogy jtkosok sokasga kszkdik ksbb pszichs zavarokkal, amirt az irrelis elvrsok mr a szemlyisgfejldsk sorn is jelents krokat okoztak.
Akad anyuka, aki termszetben fizetne
„A statisztika azt mutatja, hogy tz-, hsz-, harmincezer gyermek kztt legfeljebb egy nemzetkzi szint labdargt tallni – ksztett leltrt Jakab Elek. – Hogyan magyarzzuk meg az apuknak, hogy nem az csemetje az az egy?! A szlk nagy rsze kptelen tltni a nevelsi folyamatot; csekly befektetsbl vr azonnali eredmnyt, s br a fia valjban nem ti meg a mrct, tlzott elvrsai miatt nem hallgat a szakmai vlemnyre.”
Vagy mg rosszabb: megkrnykezi az edzt, netn a vezett. Azt suttogjk: rengetegen hajlandak (nem is kevs) pnzt ldozni arra, hogy a kevsb tehetsges gyermekknek lland helyet szortsanak a kezdben. St volt olyan anyuka is, aki brmire kpes lett volna fia csapatban tartsrt, s ezrt termszetbeni juttatst ajnlott fel…
„Vajon az utnptlsban dolgoz edzket megfizetik-e annyira, illetve van-e olyan erklcsi tartsuk, hogy az ilyen ksrtseknek ellenlljanak? – irnytja a figyelmet az rem msik oldalra Jakab Elek.
Tovbbi, ltalnosan bevett szoks, hogy a gyermeket az elutastst kveten ms egyeslethez „kltztetik” a srtett „sk”, htha majd ott…
„Mr elnzst, de az olyanokat, akiknek ilyen idita szleik vannak, csak sajnlni tudom – jelentette ki meglep szintesggel Balassa Levente. – Azt mondjk, az lethez szerencse is kell; s nem tudhatjuk, lehet, mshol tnyleg megltjk a gyerekben az addig rejtve maradt tehetsget – de nem gy szokott lenni. A szlk aztn elkeseredskben a frusztrlt gyermekket ms sportg fel terelik, mert gy emlkeznek: kiskorban a strandon remekl tollaslabdzott…”
tre cserltetik a gyerekkel a csukt.
Az unokjt flt nagypapa kergetzik
Csakhogy...
„…ms sportgakban, gy pldul a teniszben vagy a jgkorongban is rdbbentek mr a szlk, hogy nem mindenkibl lehet sztr – mutat ms irnyt Jakab Elek. – Mgis jratjk a gyerekket az edzsekre, mert a kzssg s a sport jtkony hatssal van a fejldsre, embert nevel belle. Ezzel szemben a labdargsra sokan mg mindig msknt tekintenek; amolyan ri passzira, sajnos…”
De vajon ki magyarzza meg ennek az ellenkezjt a plya szlrl bekiablknak?
„Nincs tisztzva, mit engedhet meg magnak a szl, s mit nem – szgezte le Balassa Levente. – Pldul: a szlnek semmi keresnivalja sincs az edzseken, s a mrkzseken is csak akkor, ha trtztetni tudja magt. Egy hnapban egyszer nylt edzst kellene tartani, frummal egybektve, de semmi tbb. m idehaza nem fejldtt ki olyan sport-, illetve llektani kultra, amely garantln ehhez a feltteleket. Msrszt az llam elengedte a sport kezt, csak ppen nem mondta meg neki, merre menjen tovbb. Mirt nem merik ht a plya szln ordt szlt csendre inteni? Nos, azrt, mert flnek: mshov viszi a gyermekt, s gy az egyeslet nem jut pnzhez.”
Amg nem alaktanak ki mindentt megfelel szablyozst, trnnk kell a szlk ordenr hangjt, ltvnyt.
A rosszall fejcsvls semmit sem r.
„Volt, hogy egy ids r, nyilvn a nagypapa, nmagbl kikelve kergette a plyn azt, aki megrgta az unokjt – emlkezett Jakab Elek. – A tlzott flts ugyangy kros lehet. Be kell ltni: ez olyan sport, amely fjdalommal jr, minden rtelemben…”
Mrpedig a f cl, hogy embereket s futballistkat neveljnk. Ne pedig anymasszony katonit.